У житті кожного з нас музика грає далеко не останнє місце.
Хтось пише музику, інші грають її, але більшість просто слухає. І це стосується не лише трудових буднів, а й спортивних тренувань. Багато любителів спорту слухають музику під час тренувань. Як виявилося це не лише приємно, а й корисно. З цього приводу було проведено безліч досліджень, які показали, що прослуховування музичних творів під час бігу чи інших фізичних вправ підвищує витривалість спортсменів-бігунів.
Це відбувається тоді, коли ритм музики збігається із темпом вашого бігу. Наприклад, ефіопський бігун Хайле Гебреселассі встановлював рекорди в бігу на довгі дистанції під ритмічну композицію Scatman John – Scatman. Хайле розповідав, що він може синхронізувати свої рухи у бігу з музичним ритмом, що дозволяє координувати його біг та підвищувати витривалість. У той же час покращується техніка бігу та навантаження переносяться легше. Знайдіть і Ви для себе свою музику, яка оптимально відповідатиме вашому ритму під час бігу.
За результатами одного з досліджень, виявлено, що спортсмени здатні пробігти дистанцію 400 метрів швидше за свою улюблену мелодію. Без звукового супроводу результати погіршувалися на пів секунди.
Проте, найбільший ефект впливу музики проявляється у тренуваннях на бігових доріжках. В одному з досліджень спортсмени бігли на біговій доріжці під ритмічну музику і без музики, заміряючи час проведений на доріжці. І в результаті з’ясувалося, що спортсмени здатні збільшити час занять на тренуванні на 15 відсотків під час прослуховування швидкої музики порівняно з бігом у тиші.
Також музика допомагає змінювати емоції людини. Це можна використовувати для налаштування спортсмена перед змаганнями або фізичним навантаженням. При цьому музику можна використовувати як допінг, що підвищує рівень адреналіну, так і як заспокійливий, зменшуючи напругу і мандраж. Переважно спортсмени слухають ритмічну, гучну музику перед стартами, щоб «завестися», розігріти себе. Іноді і навпаки, для заспокоєння, щоб привести думки до ладу включають себе спокійну, частіше класичну музику. Вважається, що швидкість і ритм музики більше впливають на фізичний стан людини, а мелодія та слова музичного твору впливають на емоційний стан, викликаючи спогади та асоціації.
Яку музику вибрати для тренування?
Музика для тренувань вибирається самостійно, у цій справі будь-які стандарти безглуздо. Музика для спортивних тренувань – це та музика, яку ви любите. Ви не повинні просто прокручувати один і той самий альбом до кінця. Не потрібно прослуховувати хіти, які дуже діють на вас. Загальний настрій складеного вами списку творів має залишатися високопрофесійно діловим: ви включаєте запис не для задоволення музикою, а для того, щоб краще виконувати поставлені завдання. Якщо вже через кілька хвилин тренування перестали помічати музики, то ви потрапили в 10! Головне, ви повинні скласти для себе програму, яка точно враховує тривалість та особливості вашого заняття, не допускати зміни темпу та настрою.