Психологія спорту – це молода галузь психологічної науки, яка вперше з’явилася у працях ініціатора сучасних Олімпійських ігор П’єра де Кубертена. Але саме народження психології спорту як науки відбулося в 1913 році і було пов’язане з організацією конгресу психології спорту Міжнародного олімпійського комітету.

Головним питанням, яке розглядали на конгресі, було вивчення відмінностей індивідуальних характеристик спортсменів. Наприклад, здібності спортсмена діяти у стресових умовах та засоби для збільшення його ефективності. Пізніше розроблялися особливі програми, які враховували специфіку як індивідуальних здібностей спортсменів, а й окремого виду спорту. Психологія спорту тісно перепліталася з іншими галузями психології, які і зараз пов’язані між собою, зокрема соціальна, загальна, педагогічна та вікова психологія. Розроблялися спеціальні програми, які мотивували спортсменів як під час виступів на змаганнях, і на тренуваннях. Базувалися ці програми на етичній, емоційно-вольовій та колективістській підготовленості.

Психологія спорту, Надаль Рафаель

Психологія спорту – це розділ психологічної науки, що вивчає закономірності психічних проявів спортсмена в процесі тренувальної та змагальної діяльності. І якщо спортсмен повинен подолати сильного супротивника, психологія дає певну перевагу, особливо якщо її методи добре зрозумілі і правильно застосовані спортсменом. Завдяки психології спорту спортсмен може зрозуміти зв’язок між свідомістю та фізичною працездатністю його тіла. Психологія допомагає подолати відволікаючі чинники, страхи, негативні думки, слабку мотивацію та перенаправити всю увагу на досягнення цілей та зростання результату у спорті.

Багато хто вже знає, що думки матеріалізуються, тобто вони передують дії. А щоб це знання вміло використовувати на змаганнях, потрібно вміло володіти психологічною підготовкою. І навіть починаючи з розминки на тренуванні або перед відповідальними змаганнями, спортсмен вже повинен включати не тільки фізіологічні процеси, а й настрій, психологічний, емоційний стан, уявні процеси.

Основні переваги правильної психологічної розминки:

– зраджує впевненість у собі перед змаганнями
– допомагає координувати уявні процеси
– підвищує реакцію
– збільшується ефективність виконання технічних рухів

Також варто відзначити, що фізична підготовка, робота на техніку та морально-вольові якості є однаково важливими у спорті та є суттю високої працездатності. І що краще ці три аспекти пов’язані між собою, то вище результат може показати спортсмен. Тому будь-який спорт, а особливо спорт високих досягнень не може існувати без психології спорту.

Психологія спорту

Залишити відповідь