Всі спортсмени хочуть покращити свої результати, і багато атлетів, які серйозно займаються спортом, витрачають багато годин щотижня на тренування та тренувальні збори. Однак часто недооцінюють додаткові переваги, які можна отримати з правильного спортивного харчування.

Це відбувається з багатьох причин, серед них: 

  • недостатнє розуміння особливостей харчування спортсменів; небажання враховувати індивідуальні вимоги до харчування;
  • очевидне протиріччя цілей харчування (зокрема: харчування має задовольняти підвищеної потреби організму спортсмена й те водночас обмежити споживання енергії зниження ваги);
  • брак практичних знань та досвіду в галузі харчування; дефіцит часу для придбання та споживання необхідних продуктів харчування;
  • брак фінансових коштів;
  • необхідність частих переїздів.

Харчування для спортсменів

Ми Вам допоможемо заповнити прогалини у знаннях про харчування спортсменів. Також покажемо – незалежно від рівня фізичної підготовки, що продукти, які  вживають, і те, коли в їх вживають, може істотно вплинути на результати.

У всіх видах спорту природні дані спортсмена можуть бути повністю розкриті лише за умови постійних, завзятих тренувань. Кожна спортивна дисципліна передбачає свою систему та програму тренувань. Однак у якому б виді виступав спортсмен, йому необхідне повноцінне харчування.

Одна з головних вимог до спортсмена – дотримання добре збалансованої дієти, що забезпечує додаткові потреби організму, пов’язані з тренуваннями.

Надходження енергії в організм спортсмена має бути достатнім для збереження ваги, за винятком випадків, коли спортсмену потрібно “схуднути”. Його раціон повинен включати невелику кількість жирів та багато вуглеводів, а також необхідний обсяг білкової їжі. Харчування, багате на вуглеводи (60% енергії або більше організм повинен отримувати з багатих вуглеводами напоїв та продуктів, що містять цукор і крохмаль), забезпечує можливість щоденних інтенсивних тренувань як для атлетів, так і для тих, хто спеціалізується в дисциплінах, де важлива витривалість. Спортсмени, що посилено тренуються, потребують більшої кількості білка для відновлення сил і збільшення м’язової маси. Молодим спортсменам, у яких продовжується зростання організму, також потрібна додаткова енергія та білки. Все це вони можуть отримати, застосовуючи відомі спортивні дієти, що забезпечують збалансоване харчування.

Спостереження показують, що чоловікам-спортсменам легше вдається дотримуватись необхідної дієти, ніж жінкам. Недостатня енергетична цінність раціону спортсменок призводить до нестачі вуглеводів та низки мікроелементів у тому організмі. Спортсменам, які стикаються зі специфічними проблемами в харчуванні через різні природні та культурні чинники, може знадобитися додаткове харчування та інформаційна підтримка.

З мікроелементів найбільш важливі у харчуванні спортсменів кальцій та залізо.

Особливо це стосується підлітків і жінок, які виступають у таких видах спорту, де потрібна витривалість, а вага та жирові запаси потрібно намагатися зменшити. різноманітні спортивні дієти, що задовольняють потреби спортсменів в енергії, зазвичай містять також необхідну кількість мікроелементів і антиоксидантів. Жінки-спортсменки, які страждають на аменорею, повинні бути уважні до стану кісткових тканин і включати до свого раціону більше кальцію.

Незважаючи на те, що речовини-стимулятори, мабуть, не покращують фізичну форму добре тренованих спортсменів, які правильно харчуються, деякі з них (зокрема, кофеїн, креатин і бікарбонат натрію), надає мобілізуючу дію на організм. Щоб зрозуміти роль стимуляторів у підготовці спортсменам, потрібні додаткові дослідження.

Перевтома, пов’язана з тренуваннями, виявляється у постійному почутті втоми, зниженні спортивних результатів, супроводжується зростанням нервової напруги і стає все більш поширеним явищем. Однією з причин може бути неправильне харчування з низьким вмістом вуглеводів. Внаслідок спортивних навантажень може розвиватися нервове виснаження. Багате вуглеводами харчування може в цьому випадку сприятливий вплив, і навіть сприяти обміну речовин у м’язах.

Вода обов'язкова на тренуваннях

Навіть невелике зневоднення організму відбивається на спортивних результатах.

Значна втрата води може бути небезпечною для здоров’я. Спортсмени, які виступають у спекотному та вологому кліматі, повинні піти акліматизаційний період перед змаганнями. Їм слід більше пити. найкраще вживати напої, що містять 6-8% вуглеводів, а також напої-електроліти, особливо багаті натрієм. Вищесказане особливо важливо для дітей та підлітків, які більш чутливі до нестачі води.

Хороше харчування не може гарантувати ні високих спортивних результатів, ні міцного здоров’я, але й без нього не може бути повністю розкритий потенціал спортсмена, не можна розраховувати на те, що він буде здоровим.

Матеріал, наведений у цій статті та нижче перерахованих, ґрунтується на висновках Міжнародної наукової конференції з актуальних питань харчування спортсменів у Монако.

Залишити відповідь